Armabeton

n. p. Praha, specializovaný podnik pro průmyslové stavby

nositel státního vyznamenání "Za zásluhy o výstavbu"

nositel čestných titulů "PODNIK 30. VÝROČÍ SLOVENSKÉHO NÁRODNÍHO POVSTÁNÍ" a "PODNIK VÝROČÍ OSVOBOZENÍ ČESKOSLOVENSKA SOVĚTSKOU ARMÁDOU"

 

Zřízení a vývoj podniku

Po druhé světové válce od roku 1945 do roku 1948 došlo v naší republice ke znárodnění všech hlavních odvětví národního hospodářství.

Mezi tato odvětví patří i stavebnictví, které bylo až do roku 1948 značně roztříštěné a nebylo schopné plnit rozsáhlé úkoly poválečné obnovy a nové výstavby.

Předpoklady pro potřebný rychlý rozvoj stavebnictví byly vytvořeny teprve po vítězství československého pracujícího lidu v únoru 1948.

K 31. říjnu 1948 bylo znárodněno 840 stavebních podniků. Jednotné československé stavebnictví vzniklo až v letech 1949–1950 sloučením těchto podniků do národního podniku Československé stavební závody,

do kterého bylo začleněno asi 2000 stavebních firem a řemeslných dílen.

Ze znárodněných podniků Českomoravská stavební akciová společnost, podnikatelství staveb ing. Hlava a dalších menších firem byl utvořen závod Armabeton. Jeho název byl převzat z telegrafické adresy Českomoravské stavební akciové společnosti, která jej užívala od roku 1912.

vývoj ukázal, že soustředění tak velkých kapacit bylo nutné, že však jejich řízení z jednoho centra je obtížné a proto v roce 1951 byl národní podnik Československé stavební závody rozdělen na samostatné podniky.

V rámci této decentralizace byl zřizovací listinou ministerstva stavebního průmyslu zřízen ke dni 29. října 1951 národní podnik Armabeton, do kterého byla začleněna majetková podstata bývalého závodu Armabeton.

Sídlem od jeho zřízení je Praha.

Usnesením Ústředního výboru Komunistické strany Československa v roce 1955 o opatřeních ke zprůmyslnění a dalšímu rozvoji stavebnictví byl národní podnik Armabeton pověřen prováděním průmyslových staveb, zejména staveb na území hlavního města Prahy, v krajích Středočeském, Západočeském, Jihočeském a Severočeském. Současně byl určen gestorem pro oblast výstavby energetických objektů a staveb.

Tomuto zásadnímu zaměření byla podřízena organizační struktura národního podniku zřízením pěti útvarů hlavní stavební výroby, a to v Praze, Kralupech nad Vltavou, Mladé Boleslavi, Plzni a Kadani. Výrobní základna podniku byla později rozšířena o specializované organizace.

Od dubna 1955 byly do podniku začleněny závody Chladící věže a Tesko. Důležitost a náročnost úkolů a naléhavá nutnost zásadně uplatnit progresívní technologické postupy a zabezpečování dalšího rozvoje národního podniku si vyžádaly zřízení dalších specializovaných závodů.

Dnem 1. ledna 1965 byl národní podnik Armabeton začleněn do výrobně hospodářské jednotky Průmyslové stavitelství, generální ředitelství Brno.

V této VHJ je národní podnik Armabeton jak objemem výkonů, tak i počtem pracovníků největší a. jsou mu proto státním plánem svěřovány náročné úkoly při zabezpečování generální linie Komunistické strany Československa.

Od 1. ledna 1967 byly zřízeny tyto závody se zaměřením:

 

ZÁVOD 01 PRAHA

zajišťuje převážně na území hlavního města Prahy velké investiční celky charakteru občanské výstavby, především vysoké školy, výzkumné ústavy a průmyslovou výstavbu.

Z hlavních staveb, které závod vybudoval, uvádíme: ČVUT Dejvice, koleje pro 5000 studentů při Strahovském stadiónu, přístavbu Vysoké školy ekonomické v Praze, komplex výzkumných ústavů Československé akademie věd v Praze, výzkumné ústavy v Hostivaři, Běchovicích, ve Lhotce a v Chodově, nemocnici Motol, Spalovnu Vysočany, plynárnu Měcholupy, ÚTIA Mazanka, sklady pro Zdravotnické zásobování

a Interier Říčany, INPRO Vršovice, TJ Radlice a další.

 

ZÁVOD 02 Kralupy Nad Vltavou, "Závod 30. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou"

zajišťuje převážně ve Středočeském kraji investiční celky charakteru průmyslové výstavby zejména pro chemický průmysl. Závod vybudoval např.: Spolanu Neratovice, Kaučuk Kralupy, Petrochemii Neratovice, Novou rafinerii Kralupy, Elektrárnu Mělník I a II, Pórobeton Horní Počáply, Školský areál Kralupy, Papírny Vrané n/Vltavou, Ohýbárnu oceli Kralupy a další.

 

ZÁVOD 03 KADAŇ

 

zajišťuje převážně v Severočeském kraji investiční celky charakteru průmyslové výstavby zejména pro palivoenergetickou základnu. Z velkých staveb závodu uvádíme: doly Merkur a Nástup, velkolom Březno, elektrárny Tisová, Tušimice I a II, Prunéřov, Počerady,"balírnu chmele "Žatec, rekonstrukci ZJF Chomutov, ubytovnu Chomutov a další.

 

ZÁVOD 04 PLZEŇ

 

zajišťuje převážně v Západočeském kraji investiční celky charakteru průmyslové a občanské výstavby především pro oborový podnik Škoda Plzeň, stavby v rámci jaderného programu, Prazdroj Plzeň a výrobní základnu stavebnictví.

Z velkých staveb vybudoval např.:

ZVIL Ostrov n. Ohří, ZVIL Bolevec, Turbinovou halu Plzeň, ZKZ Horní Bříza, Závod na výrobu dlaždic Chlumčany, Plavírnu kaolinu Kaznějov, Vápenku Velké Hydčice, Výtopnu Solo Sušice, teplárny v Mariánských Lázních, Františkových Lázních, Ostrově nad Ohří, Plzni apod. Dílny ESD Plzeň, PČP Nejdek, Mlékárnu Stříbro, Pivovar Plzeň a další.

 

ZÁVOD 05 MLADÁ BOLESLAV

 

zajišťuje převážně ve Středočeském kraji investiční celky charakteru průmyslové a občanské výstavby, především Automobilové závody Mladá Boleslav. Z hlavních staveb vybudoval: AZNP MI. Boleslav, Značkovou opravnu Kosmonosy, Masokombinát MI. Boleslav, Mlékárnu Čejetičky, Sklady Třebestovice, Teplárnu MI. Boleslava další.

 

ZÁVOD 07 TESKO PRAHA nositel Rádu práce

Závod je jediným specializovaným tesařským závodem s celostátní působností. Zajišťuje na celém

území ČSSR dodávky tesařských prací a konstrukcí, typové dřevěné objekty, zařízení stavenišť a lepené dřevěné střešní konstrukce o velkém rozpětí pro investiční celky charakteru průmyslové, zemědělské i občanské výstavby.              

Dokladem toho jsou vybudované objekty např.: Seba Tanvald, AZNP Vrchlabí, Ocelana Uhříněves, Kniha Nová Ves, Jihočeské papírny Loučovice, Zemědělský zásobovací a nákupní podnik Městec Králové, sklad soli v Petrochemii Neratovice, Myslivna Konopiště ap.

Závod zabezpečil výstavbu výstavních pavilónů takřka v celém světě ­Bruselu, Glasgowě, Djakartě,

v Indonésii, v Kalkatě, Bombaji,

Dillí, Coulombu, Moskvě, Bejrútu, Tokiu, Stockholmu, Montrealu, Chartúmu, Addis Abebě, Montevideu, 8uenos Aires, Osace, Záhřebu a jiných, kde schopné ruce a organizační um našich tesařů přispěl k propagaci dobrého jména Československa.

Závod provedl také řadu oprav historicky cenných památkových objektů, jako je letohrádek Hvězda, Betlémská kaple, zámek v Mikulově a jiné.       

 

ZÁVOD 08 – STROJNĚ­DOPRAVNÍ HORNÍ POČERNICE

 

zajišťuje servis stavebních mechanismů a jejich generální opravy, servis zařízení staveniště, a zemní práce pro všechny závody našeho podniku.

 

ZÁVOD 09 ­SPECIALIZOVANÝCH PRACÍ PRAHA

zajišťuje výrobu, dodávku a montáž železobetonových prefabrikovaných konstrukcí, specielní zakládání na pilotách a injektáže pro stavby průmyslové a občanské výstavby. Závod se podstatně podílél na výstavbě: elektrárny Tisová, Mělník, Tušimice, Prunéřov, Petrochemie Neratovice, AZNP Mladá Boleslav Stadión Strahov. Dále prováděl ' rekonstrukci toku Botiče v Praze a zastropení stanice Metra Leninova ulice v Praze. Uskutečnil též rozsáhlé dodávky prefabrikátů a konstrukcí do zahraničí.

 

ZÁVOD 10 – ŘEMESLNÝCH PRACÍ PRAHA

 

zajišťuje dokončovací proces na všech stavbách prováděných našim národním podnikem. Dále provádí montáže všech druhů ocelových konstrukcí hal včetně dodávky a montáže zámečnických výrobků, pneumatického ovládání ventilačních křídel, elektrického osvětlení a nátěrů montáž opláštění budov průmyslové ' a občanské výstavby, progresivní podlahoviny a izolace.

Podílel se také prací na několika stavbách v NDR.

 

ODBORNÉ UČILIŠTE PRAHA

 

zajišťuje teoretickou i praktickou výuku učňů pro celý národní podnik.

 

ZÁVOD PROJEKTOVĚ INŽENÝRSKÝ PRAHA

 

vypracovává prováděcí projekty objektů, realizovaných n. p. Armabeton. K vysoké technické úrovni projektů přispívá pružná aplikace progresivních výsledků výzkumu a vývoje.

 

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla