Vytisknout

Chladící věže a jejich stavby do 1967

Závod Chladicí věže

Závod Chladicí věže staví chladící věže - objekty, které mají charakter technologického zařízení a které svou funkční účin­nosti podstatně ovlivňují hospodárnost provozu elektráren, dolů, hutí, těžkého strojírenství, chemie a ostatního průmyslu. Závod plní úspěšně i zakázky pro zahraničí, které dodává formou projektů zařízení i formou šéfmontáže. Jako jediný útvar svého druhu v CSSR nese závod Chladicí věže odpovědnost i za technický rozvoj a technickou úroveň tohoto zařízení. Rozhodujícím obdobím pro vývoj a růst závodu byl r. 1955. V tomto období obnovy poválečného hospodářství probíhala konsolidace pracovního kolektivu. Začátky byly opravdu těžké, jak dokazuje i přehled růstu objemu výroby závodu v letech 1955 -1956. Rok 1955 tvořil objem výroby částku 25,700.000 Kčs, v roce 1959 51,500.000 Kčs, v roce 1962 76,500.000 Kčs, v roce 1964102,000.000 Kčs, v r. 1965 111,900.000,- Kčs.

Stejně intenzivní byl i vzestup technického pokroku. Závod stavěl chladicí věže - komíny s přirozeným tahem celodřevě­né, nebo s ocelovou konstrukcí tahového komína. V letech 1950-1955 byly chladicí věže budovány z tradičních materiálů, ale současně se hledaly cesty ke zvýšení výkonu chladicích jednotek. Byly zkonstruovány vlastní sací i tlačné ventilátory o 0 4 - 5 m, byly uskutečněny vývojové práce na chladicích systémech z umělých hmot a skelných tkanin a připraveny k realizaci výkonné jednotky chladicích věží ventilátorových s difusory i s tahovými komíny. V období deseti let 1956-66 staly se hlavní výrobní náplní závodu ventilátorové jednotky článkové o Ø ventilátoru 6 m. Byla vypracována typová řada hyperbolických chladicích věží. Pracovníci závodu dokončili i typovou řadu ventilátorových chladicích věží zásadně vyřešili i otázku prefabrikace nosných železobetonových konstrukcí chladicích systémů, kruhových nebo n-úhel­níkových půdorysů a zavedli rozvody vody z eternitových trub.

V roce 1964 vyvinul závod nové typy lehkých a velmi účinných malých chladicích jednotek - mikrověže M 100 a M 50, které jsou vybaveny chladicí soustavou z umělých hmot a plastem ze sklolaminátu. Typová řada mikrověží byla postupně doplněna o M 20 a M 5 a roku 1966 zahájil závod výstavbu dosud největších chladících věží typu Itterson o výšce 100 m. Pro ně bylo vyvinuto unikátní zařízení, umožňující podstatné zvýšení produktivity prací na výstavbě, a sice posuvné lešení světové úrovně, zajišťující i bezpečnou práci ve výskách Rozvoj, nové techniky závodu bude v dalších letech směřovat ke zprůmyslnění výstavby chladicích věží, k dalšímu uplatnění nových druhu plastických hmot a k řešení chladicích jedno­tek s velmi hospodárným provozem a s kombinovaným způsobem chlazení. Činnost závodu, zaměřená na soustavné zkva­litňování technické úrovně výrobků, jej zařadila mezi nejlepší vůbec. Výsledky kolektivu byly oceněny 30. dubna 1964, kdy mu president republiky propůjčil Řád práce.

 

 


  Nejvýznamnější práce chladicích věží v zahraničí realizované do roku 1967


 

Evropa:

Albánie                 elektrárna Kučová

Maďarsko              elektrárna Insta

elektrárna Mátravidéki

Rumunsko             elektrárna Luduš (projekt)

NDR                     Reichenbach/Ober Lausitz Thale/Harz

SSSR                     Moskva

Jugoslávie              teplárna Kosovo Pole (objednávka)

     elektrárna Kakanj (objednávka)


 Amerika:

Brazílie                   cementárna Capanema

Argentina              elektrárna San Luis

Kuba                      Siguaney - cementárna (objednávka)


 Afrika:

Egypt                      elektrárna Mehalla Kubra (textilní závod)

mlékárny Ismaila, Tanta, Manzura, Cairo - 2 X

                             elektrárna Siouf Egypt - Alexandria

elektrárna Karmouz Egypt - Alexandria

rozhlasové středisko Kipé - Conakry

Guinea

Ghana


 Asie:

Sýrie                      Adra - celkem 6 chladících věží

Turecko                  OTO/CELlK

Irán                         Teheran

Indie                       Hyderabad - TEZ (těžká energetická zařízení,

Ranchi SMI (strojírenská metalurgie)

Čína                       elektrárna Nanking

elektrárna Tong-Stan

Indonésie              Djakarta