Vytisknout

Výzkum a technika organizovaný v Armabetonu v šedesátých letech

Organizovaný útvar pro výzkum a vývoj vznikl v Armabetonu dlouho předtím, než byly podobné útvary podle pokynů mi­nisterstva stavebnictví organizovány. Byl to nejdříve malý útvar· o 2 lidech, patřící k závodu "Chladící věže", který se v roce 1955 rozšířil na čtyři pracovníky a který se v té době zabýval výhradně otázkami spojenými s výstavbou chladicích věží. Od roku 1958 je útvar přímo podřízen vedení podniku. Důležitým mezníkem v organizaci byl rok 1962, kdy získal nové místnosti v Krči a hlavně dílenské a zkušební prostory. Pracoviště bylo postupně dobudováno, kancelářské i provozní míst­nosti rozšířeny a vybaveny potřebným zařízením a počet pracovníků se zvětšil asi na sedmdesát, včetně osmnácti odborných dělníků ve vývojových dílnách. Tak se Armabeton v tomto směru stal jedním z nejlépe vybavených stavebních podniků v Československé socialistické republice a v oblasti zavádění nové techniky byl v řadě oborů jedním z prvních, které razily cestu novým pokrokovým konstrukcím a technologiím.

 

Hlavní obory nové techniky, ve kterých jsme docílili konkrétních výsledků, jsou tyto:

 

Původní náplní vznikajícího vývojového útvaru byly nejdříve ventilátory pro nově zaváděné ventilátorové chladiče, které Armabeton vyráběl do roku 1956, než jejich výrobu postupně převzaly strojírenské závody. V těchto letech byly poprvé použity vnější asbestocementové pláště konstrukcí komínových chladičů, které přinesly první úspěchy v úspoře dřeva, jehož spotřeba pro chladící věže byla velmi vysoká (poprvé Lampertice na dole Šverma). Hlavní obrat nastal, vý­vojem a realizací nového typu ventilátorových článkových chladičů, ve kterých bylo užito asbestocementové chladicí sou­stavy místo soustavy dřevěné. Prvý chladič tohoto typu byl postaven v roce 1958 v elektrárně Tisová a pro své značné výhody byl nadále používán až na některé specielní výjimky pro všechny další nově budované ventilátorové chladiče. Tento typ původně navržený pro tehdy dostupný ventilátor průměru šesti tisíc milimetrů byl později uzpůsoben pro ventilátor prů­měru osmi tisíc milimetrů i pro ventilátory menších průměrů, přičemž původní monolitická železobetonová konstrukce byla nahrazená konstrukcí prefabrikovanou a byla uskutečněna ještě některá drobnější zlepšení. Investiční úspory na tomto no­vém typu byly asi dvacet pět procent, přestože vlastní asbestocementová chladící soustava byla asi o padesát procent dražší než původní dřevěná a úspora dřeva byla téměř devadesát sedm procent a životnost chladící soustavy se zvětšila nejméně trojnásobně. Roční rozsah výstavby těchto chladičů vzrostl během krátké doby na sedmdesát pět až osmdesát miliónů korun. Později byla asbestocementová chladící soustava použita u chladičů komínových s přirozeným tahem. Tyto chladiče o výšce jednoho sta metrů jsou nyní budovány v elektrárně Počerady.

V další práci středisko vyvinulo a laboratorně i provozně odzkoušelo nové, dosud nikde nepoužité navedení vody na chladící stěny a vypracovalo tak nový typ plně prefabrikovaného ventilátorového chladiče, který má i další nové konstrukční prvky. Tento nový typ přináší investiční úspory dvacet až dvacet pět procent, kromě úspor asbestocementových desek a jiného materiálu, úspor stavební plochy i úspor provozních.

Vysoké snížení pracnosti přinesla linka na opracování rovných asbestocementových desek pro chladící soustavy a linka na sváření a lepení PVC trubek ultrazvukem. Dále byla navržena a ověřena výroba chladících soustav z polyethylenové síťoviny a ještě řada drobnějších zlepšení. Pro další velkoelektrárny v Československé socialistické republice s turbinami o výkonu pěti set megawatů na fosilní i jaderné palivo se připravují chladiče s ventilátory o velkém průměru, patnáct až dvacet metrů a další zdokonalené komínové chladiče. V oboru železobetonových monolitických konstrukcí jsme vyvinuli i realizovali ocelové bednění sloupů a průvlaků, překližkové bednění stropů a stěn s teleskopickými nosníky s váhovými parametry světového průměru a začali jsme používat teleskopických ocelových stojek. Systém bednění přinesl úspory na pracnosti asi dvacet devět procent na nákladech čtyřiceti šesti procent a úsporu dřeva na bednění. Dále jsme vyvinuli a realizovali bednění kruhových sloupů z tenkých překližek nebo sololitu a polyesterové dílce pro bednění kasetových stropů, které přináší, úsporu oceli, betonu i pracnosti. (Poprvé použito na Výzkumném ústavu zemědělských strojů Chodov v roce 1960.)

V současné době připravujeme velkoplošné bednící stěny a velkoplošné bednění z tabulí asi třikrát šest metrů s vlastními podporami, vhodné zejména pro bednění stropů vícepodlažních budov. Tabule spojené s podporami se přemísťují vcelku jeřábem pomocí specielního závěsu. Lze počítat s další úsporou pracnosti a pravděpodobně i s úsporou stropních omítek.

V oboru stříkání polyesterových a skelných laminátů, zejména pro vodotěsné, chemicky odolné isolace, vznikla řada vývo­jových prací na základě poměrně rozsáhlých laboratorních zkoušek, které umožnily hlouběji poznat vlastnosti těchto isolací za různých chemických podmínek a nalézt nejvhodnější složení a konstrukci isolace pro různé podmínky. V této práci se stal Armabeton do jisté míry průkopníkem a je dosud prakticky jediným stavebním podnikem, který je provádí ve velkém rozsahu. Úspory proti dosud užívaným keramickým isolacím jsou asi padesát procent, někdy i více. Okruh použití stále stoupá, v poslední době se kupříkladu ukázalo, že jimi lze velmi výhodně nahradit i speciální keramické isolace v jaderných elektrárnách. Dále jsme vyvinuli nové podlahy z polyesterových a epoxidových pryskyřic, s minimální pracností technologie lití, které se začaly realizovat v provozním měřítku. Okruh upotřebení je značně široký, stejně jako nátěrových podlah, využívajících nové chemické hmoty, které jsou levné a hodí se zejména pro různé průmyslové objekty jako bezprašné a chemicky odolné podlahové úpravy. Široké možnosti použití má specielní tmel "Vitresin" na lepení keramických i kovo­vých konstrukcí.

V oboru pórobetonu jsme věnovali značné úsilí zavedení výroby velkorozměrných díků a konstrukcí a montáží obvodových plášťů a střech průmyslových hal z těchto dílců. V oboru povrchových úprav jsme vyvinuli a realizovali pomocí překližko­vého nebo ocelového bednění tenkovrstvé omítky z aktivovaného štuku pro betonové konstrukce a specielní tenkovrstvé omítky na pórobetonové konstrukce. V oboru lehkých konstrukčních desek byly vyvinuty a odzkoušeny desky s výplní z granulovaných kukuřičných oklasků, se sololitovým i jiným pláštěm. Tyto desky jsou vhodné jako stěnové i stropní panely zařízení staveniště, jako lehké přemístitelné příčky, pro zemědělské stavby i pro jiné účely. Svými fyzikálními parametry i cenou jsou výhodnější než obdobné desky dřevotřískové. Jejich výroba na speciálních kontinuálních linkách "Kreibaum", která se ještě ověřuje, by poskytla možnost dalšího zlevnění a zkvalitnění.

Výsledkem práce techniků v oboru zařízení staveniště jsou kompletní montovatelné baráky pro kanceláře a ubytovny na ocelových či jiných stoličkách a s demontovatelnou střechou z vlnitého plechu, lehké skladištní baráky s konstrukcí z ten­kých ocelových ohýbaných plechů s obvodovým a střešním pláštěm z vlnitého plechu, v oboru vytápění převozné agregáty o výkonu 550.000 kcal/hod. na lehký topný olej, vhodné zejména pro zařízení větších stavenišť a kompletně demontovatelné teplovzdušné topení.

Armabeton byl nucen také vyvinout a vyrobit některá zařízení strojního charakteru jako je vlek pro dopravu těžkých a dlouhých prefabrikátů, vlek na dopravu betonářské oceli, různá zařízení pro prefabrikaci i řadu unifikačních a typizačních podkladů souvisejících se zaváděním nové techniky. Tento stručný přehled dosavadního vývoje dokazuje, že pro rozvoj nové techniky v Armabetonu byly vytvořeny dobré předpoklady.