Vytisknout

Prefy

Změny technologie ve výstavbě železobetonových objektů a nahrazení monolitického způsobu montážním byly podnětem k vy­budování výrobny železobetonových dílců v Prunéřově v letech 1961-1965.


Prefa Prunéřov

 

Prefa v Prunéřově má roční kapacitu asi třicet pět tisíc kubíků při průměrné kubatuře jednoho kusu asi 1,9 kubíku, mohou zde však být vyráběny dílce do maximální váhy dvaceti tun. Krytá vý­robna je vybudována jako trojlodní hala o rozpětí patnácti metrů. Každá loď je opatřena dvěma portálovými jeřáby o nos­nosti dvacet tun, které pojíždějí po kolejových jeřábových dra­hách vyvedených z kryté haly na nekrytou výrobní plochu a na skládky s kapacitou asi tři tisíce pět set kubíků. Zastřešení hal je z lepených obloukových vazníků s táhlem, které spolu s nosníky mostů frézové dopravy vyrobil závod Tesko.

Příčně přes skládky je vybudována mostová sběrná jeřábová dráha o rozpětí dvacet metrů, se dvěma mostovými jeřáby o nosnosti 20/5 tun. Mostové jeřáby slouží hlavně pro nakládku hotových prefabrikátů na dopravní prostředky a vykládku beto­nářské oceli. U výrobny je vybudována ohýbárna a svařovna be­tonářské oceli s kapacitou jedné směny čtyři tisíce tun ročně, dále údržbářské dílny, formovna a jiné pomocné objekty. Esta­kádové skládky kameniva dovolují uskladnit bez ohledu na frakce asi osm až deset tisíc kubíků kameniva, a sklady cementu volně loženého a pytlovaného asi osm set tun cementu. Výrobna má vlastní železniční vlečku.


Plnění rozsáhlých úkolů, kterými byl Armabeton pověřen a nedostatek zdícího materiálu vyvolal snahu opustit tradiční způsob stavění a rychle rozvíjet prefabrikaci jak nosných konstrukcí a stropů, tak i střešního a obvodového pláště. Proto byl vybudován

  Armaporit Kaznějov

Závod na výrobu plynobetonových desek pro střešní a obvodový plášť u bločků pro zdění. Vzhledem k dostatečnému množ­ství hlavní suroviny - křemičitého písku - obsahující až devadesát sedm procent Si02 byl závod vybudován v Kaznějově s roční kapacitou devadesát tisíc kubíků. Stavba byla zahájena jako decentralizovaná v roce 1959, což působilo nepřekonatel­né potíže při zajišťování generálního dodavatele technologického zařízení i skluzy stavebních prací. Strojní dodávky byly zajišťovány jako kusové a montáž jednotlivě pro každý strojní soubor.

Přesto však byl zahájen v roce 1962 v nedokončeném závodě zkušební provoz, k úplnému dokončení stavebně montážních prací došlo až koncem roku 1966. Ve srovnání s podobnými závody v Československé socialistické republice, které byly vesměs dodány Polskou lidovou republikou, je výrobní proces uspořádán ve dvou podlažích, míchačky jsou stacionární a formy se posunují po zracích drahách na zracích polích, umístěných v prostoru nad autoklávy. Toto uspořádání mělo své výhody - snížil se obestavěný prostor, byla zlepšena technologie zařízení a zlepšily se i hygienické podmínky výroby, neboť mokré mletí zcela vylučuje nebezpečí silikózy.


 Další stavby pro stavebnictví

 

Velký nedostatek nejrůznějšího stavebního materiálu, mimo jiné i keramických obkladaček, byl impulsem k rozsáhlé

rekonstrukci

 

Západočeských keramických závodů v Horní Bříze

 

která byla zahájena v lednu 1961 a dokončena v roce 1965. Rekonstrukce zvýšila kapacitu výroby porovinových obkladaček o jeden milión metrů čtverečních, podstatně zdokonalila a zhospodárnila dosavadní výrobu a zlepšila i pracovní prostředí. Zvýšil se i vývozní podíl asi o milión kusů a hodnota roční výroby se zvýšila o sto procent.

Rozhodující objekty - pecní hala, hala pro kalibraci a glazování, třídírna a sklady jsou universální lehké železobetonové hal)j o modul u 18 X 18 metrů, zastavěné plochy měří dvacet dva tisíc metrů čtverečních. Patky ze železobetonu byly zakládány do ocelového standardního bednění. Betonářské centrum s míchačkou využívalo po celou dobu výstavby místního kaolinového písku jako náhrady za dovážený materiál.


Společná provozní budova Plzeň

 

Po plzeňské věži bartolomějského kostela bude další dominantou Plzně nová budova na Charkovském nábřeží v blízkosti pivovaru Prazdroj. Bude to šestnácti podlažní mrakodrap, prvý svého druhu u nás. Ocelová konstrukce skeletu vážící šest se sedmdesát tun stojí nad čtvercovým půdorysem 25 X 25 metrů (prostorově je tedy velice úsporná) a bude sídlem osmi set pracovníků Hutního projektu, Západočeských energetických závodů a plzeňské správy Armabetonu. Stavební práce zajišťuje Armabeton spolu s Hutními stavbami Ostrava. Zajímavá je fasáda, která bude ze skla a eloxovaného hliníku. Plzeňská výšková budova je stavba unikátní a zajímavá. Na příklad - do základů na železobetonový rošt se spotřebovalo tisíc kubík betonu a čtyři dvacetitunové vagony armatury. Hliníkových panelů na vnější stěny bude celkem šest set kusů, některé až o rozměrech 2217 X 4615 mm. K zakrytí sloupů budou sloužit více jak čtyři druhy panelů.


Příměrné desky Dobřichovice

 

Dne 2. července 1966 byl slavnostně zahájen zkušební provoz v závodě na výrobu pří měrných desek v Dobřichovicíc u Prahy. Příměrné desky, nutné na příklad pro výrobu v přesném strojírenství. Jsou zde vyráběny na rozdíl od zahraničních ne z litiny. ale ze žuly a syenitu, surovin, kterých je v naší zemi dostatek a budou mít i vyšší kvalitu. Závod byl postaven v místě vzdáleném od komunikací, na seizmicky nejklidnějším místě v republice. Desky se budou vyrábět s přesností od dvou do dvaceti mikronů, v tloušťce od pěti do dvaceti pěti centimetrů, roční produkce bude asi tři tisíce pět set metrů čtverečních desek.

 

Tavený čedič má některé vynikající vlastnosti, pro něž je určen jako výborná náhrada kovů – například ušlechtilých ocelí a olova. Proto v nejbližší době soustředí na sebe pozornost odborníků.


Stará Voda u Mariánských lázní

 

kde byla v září 1965 zahájena přestavba velmi zajímavého závodu. Nová výstavba zaměstná o osmdesát čtyři procent vícepracovníků, zvýší výrobu o Jedno sto třicet osm procent a produktivitu práce na jednoho pracovníka téměř o šedesát jedna procent. Celý závod bude zmechanizován a výrobní proces se soustředí do monobloku, kde bude ve dvou příčných lodích umístěn sklad čediče a tavící agregáty. Na tyto lodě navážou čtyři podélné haly, ve kterých budou umístěny pomocné pro­vozy, linky dynamického a statického lití, hala vývojového pracoviště a sklad hotových výrobků. Odděleně bude stát admi­nistrativní budova a další zařízeni.

V závodě se budou vyrábět především metrové roury do průměru padesáti centimetrů, kolena a tvarovky a čtyři desítky dalších speciálních odlitků. Více než padesát procent výrobků je určeno pro export a jejich uplatnění je široké - v chemii, hutnictví i našich elektrárnách.

Pro stavbaře jsou na stavbě zajímavé předpínané čtyřiadvacetimetrové příhradové střešní vazníky.