Stavby pro chemický průmysl
XI. sjezd KSČ vyzývá mládež k tomu, aby postavila naší době a své práci památníky nových velkých dějin. Svěřujeme ČSM, aby se podílelo v co největší míře na výstavbě
nové kaučukárny v Kralupech nad Vltavou… „
V červenci a srpnu roku 1958 odlétla naposled z pole u Kralup svazarmovská letadla a malý lesík na okraji pohltily buldozery. Stavební podnik se připravil na příjem mladých, nezkušených, ale nadšených pracovníků, ochotných pomoci při výstavbě závodu. První přihlášky přišly z Letňan a malý hlouček brigádníků odklízel ještě z pole poslední panáky obilí. Od tohoto okamžiku vítaly Kralupy mladé budovatele už bez praporů a průvodů a vyprovázely uprchlíky jen vyčítavým pohledem. V průběhu stavby se vytvořily prvé kolektivy, rozvinula se soutěž. V červenci 1959 dostala stavba Rudou vlajku Československého svazu mládeže. Po překonání mnoha potíží se podařilo splnit i rozhodující termín - a současně velký závazek - připravit závod ke zkušebnímu provozu. Poměr kmenových zaměstnanců podniku k mladým brigádníkům se pohyboval po celou dobu výstavby mezi sedmdesáti až osmdesáti procenty a tak se stavbaři vedle své odborné profese učili být i vychovateli mladých a být jim příkladem. Nejintenzívnějšími lety výstavby byly roky 1960 a 1961, kdy probíhala výstavba téměř všech objektů a šedesát procent všech prací.
Provozní i správní vícepodlažní objekty stavby jsou z železobetonového monolitického skeletu s výplňovým zdivem. Na výstavbě výrobních a skladovacích halových prostorů byly použity předpjaté plnostěnné vazníky - rozpětí dvanáct až osmnáct metrů a u některých byly uplatněny celomontované konstrukce. Při stavbě teplárny, která je navržena jako monolitický železobetonový skelet, byly použity pro obvodový plášť kotelny desky z vlnitého eternitu. Několikakilometrové odstruskovací potrubí je položeno na montovaných železobetonových stožárech s osovou, vzdáleností deset až dvanáct metrů a přes Vltavu je zavěšeno na lanovém mostě.
Výroba kondensátorového papíru, bez něhož se neobejde moderní elektrotechnika, nemá v našem státě příliš rozsáhlou výrobní základnu. Proto se v roce 1964 vrátil po třiceti letech Armabeton znovu do Vraného nad Vltavou, aby zde, vedle elektrárny zahájil výstavbu
papíren Vrané
Jde o rozsáhlou rekonstrukci jednoho z nejstarších závodů na výrobu kondensátorového papíru u nás, v němž budou vyráběny speciální druhy tohoto papíru s širokými možnostmi použití. Nová výrobní část závodu je řešena jako monoblok, v němž bude probíhat celý výrobní cyklus. Kromě toho bude vybudována nová parní centrála, sklad surovin a rozvláknění a mechanické dílny, bude postavena čistička vod, vybudován silniční přejezd a třicet šest bytů pro pracovníky závodu. Mimo to bude většina dosavadních objektů upravena. Rekonstrukce byla zahájena v roce 1964 a bude dokončena v roce 1967. Termín zkušebního provozu je 1. 10.1966. Přes mnoho potíží, které jsou dány vzdáleností staveniště od výroben materiálu, nevyhovujícími příjezdovými cestami i tím, že výstavba probíhá za plného provozu, byl termín částečně splněn.
Nová papírna bude mít několik světových zvláštností. Vodárna bude dodávat deionisovanou vltavskou vodu, což velmi příznivě ovlivní kvalitu papíru a zahraniční technologie umožní výrobu papíru o síle šest mikronů - dosáhne tedy parametru světové úrovně.
Výrobky jednoho z největších chemických závodů v Československé socialistické republice dostane do ruky snad každý. Automobilista v mazadlech, spotřebitel v umělých hmotách, zemědělec i ovocnář v ochranných postřicích. Málo kdo však ví, že jde o výrobek rozsáhlého komplexu
Spolany v Neratovicích,
kde se vyrábí umělá stříž, kyseliny, chlor, louh sodný a ochranné chemikálie pro zemědělství i ovocnářství. Výstavba celého komplexu budov byla zahájena již v roce 1945, kdy se k původnímu chemickému závodu začaly připojovat další objekty, a celý závod se začal modernizovat. Od roku 1954 je zde jediným dodavatelem stavebních prací Armabeton. Nejdůležitější budované objekty rozšiřují výrobu viskózově stříže, elektrolysu, výrobu energie a tak dále a spolu s mnohými dalšími, které byly postupně uváděny do provozu do roku 1957, zdvojnásobily kapacitu původního závodu. Ke specialitám Neratovic patří aktivační nádrže, technicky velmi náročné dílo. Odpadní vody ze Spolany v nich budou čištěny speciálním procesem za pomoci bakterií. Vodotěsné isolace celého komplexu jedno sto třicet osm metrů dlouhého, 49,5 metrů širokého, téměř šest metrů vysokého jsou ze skelných laminátů a budou izolovat plochu jedenáct tisíc pět set metrů čtverečních.
Provedení isolací ze skelných laminátů vyvinutých ve vědeckovýzkumné základně Armabetonu je prvním v ČSSR a znamená stotisícové úspory nákladů investora.
Za velmi těžkých podmínek probíhaly na stavbě práce na kabelových rozvodech, protože spodní voda bránila použít strojů. Montážní správa si vybudovala na stavbě panelárnu, která vyráběla z vysokopecního betonu 400 stropní předpínané panely dlouhé dvanáct metrů. Podle zlepšovacího návrhu pracovníka Armabetonu zde byly místo dřevěných forem použity formy betonové a později ocelové, které podstatně zvýšily produktivitu práce a kvalitu prvků.
Unikátním dílem Spolany Neratovice je administrativní budova, kde jsou v rámci podnikového experimentu prověřovány statické, výrobní a montážní předpoklady návrhu montovaného skeletu vícepodlažní konstrukce větších rozponů. Jde o budovu půdorysných rozměrů 1 200- 5 400 cm základní buňka, osmipodlažní. Nosný systém je prefabrikovaný, konstrukce je tvořena třemi základními prvky: panely, průvlaky a sloupy.