Vytisknout

Resumé ke sborníku 55 let Armabetonu - červenec 1967

V r. 1912 vznikla Českomoravská stavební akciová společnost, jejíž telegrafní značka zněla "Armabeton". Tato společnost, spolu se stavební firmou Ing. Hlavy a s několika jinými menšími firmami, tvořila při znárodnění stavebnictví v r. 1948 základ dnešního národního podniku Armabeton. V r. 1956 byly do něj ještě začleněny závody a to tesařský závod Tesko a závod pro projekto­vání a stavbu chladicích věží.

Českomoravská stavební společnost byla technicky pokrokovým podnikem, který postavil za dobu své existence mnoho významných a obtížných inženýrských a průmyslových objektů. Tato tradice a zaměření přešly do Armabetonu zároveň s techniky, mistry a zkušenými dělníky s tím rozdílem, že Armabeton se zabývá především výstavbou průmyslových objektů a veřejných budov.

V období od konce 2. světové války do dneška přispěl Armabeton velkým dílem k rekonstrukci a mohutnému růstu našeho průmyslu. Postavil většinu tepelných elektráren na bohatých zásobách hnědého uhlí v severozápadních Čechách: elektrárnu v Tisové (600 MW) s briketárnou, v Tušimicích (660 MW), v Prunéřově (660 MW), v Počeradech (800 MW), v Mělníku (2. eta­pa 880 MW), kde již dříve v 1. etapě postavil elektrárnu o výkonu 330 MW. (Na těchto elektrárnách Armabeton vyvinul konstrukci hlavního výrobního bloku, montovanou z těžkých železobetonových prefabrikátů a montovaný železobetonový základ pod turbogenerátory do výkonu 200 MW, uplatnil plynobetonové panely pro vnější stěny výrobních objektů, a usku­tečnil jiné pokrokové metody a konstrukce. Na velkých a složitých stavbách elektráren vyrostly nové kolektivy zkušených montérů, svářečů, stavbyvedoucích, pro tyto stavby především postavil si podnik vlastní výrobnu prefabrikátů do 20t s ka­pacitou 35 000 m3 za rok, sem dodávala své výrobky podniková továrna na plynobeton s roční kapacitou 90000 m3.

Z velkých průmyslových celků je nutno jmenovat především továrnu na automobily Škoda v Mladé Boleslavi a továrnu na syntetický kaučuk v Kralupech. Automobilka v Boleslavi má 140000 m2 přízemních hal, vesměs smontovaných z prefabri­kátů, které byly vyrobeny na staveništi.

Mezi další tovární komplexy, vybudované Armabetonem, patří Západočeské keramické závody v Horní Bříze, Kovohutě v Rokycanech, pražská plynárna, chemické závody Spolana v Neratovicích, přádelny česané příze v Nejdku, hrudkovny že­lezné rudy v Ejpovicích, závod pro zkoušení leteckých motorů u Prahy; teplárna ve Františkových Lázních, závod na výrobu taveného čediče u Mariánských Lázní, továrna na příměrné desky v Dobřichovicích, továrna na trolejbusy Škoda v Ostrově u Karlových Varů atd. Armabeton je již po mnoho let hlavním dodavatelem stavebních prací pro Škodovy závody v Plzni. Mimo jiné postavil pro ně haly pro výrobu parních turbin 200 a 500 MW a experimentální pracoviště pro jaderné reaktory u Plzně. Jiným stálým zákazníkem je Plzeňský pivovar, kde Armabeton nyní staví moderní lahvovnu a provádí rozsáhlé re­konstrukce. Rekonstrukční práce probíhají také na papírnách ve Vraném, kde pracovníci bývalé Českomoravské stavební společnosti již před 30 lety stavěli původní závod.

Z veřejných budov, jež jsou dílem Armabetonu, je nutno jmenovat alespoň komplex budov pražského Vysokého učení technického, koleje pro 5000 studentů při Strahovském stadiónu, jenž je rovněž dílem podniku, největší pražskou nemocnice v Motole a správní budova se 16 podlažími v Plzni.

Konečně je Armabeton pověřován stavbou výzkumných ústavů, jako je komplex ústavů Československé akademie věd v Krči, výzkumné ústavy v Hostivaři, v Běchovicích, v Praze na Mazance, ve Lhotce a v Chodově. Tyto instituce jsou většinou zaměřeny na fyzikální a lékařské vědy.

Hlavními specializovanými útvary Armabetonu jsou, tesařský závod Tesko a závod pro stavbu chladících věží. Tesko, se zabývá výrobou moderních dřevěných konstrukcí, např. lepených dřevěných vazníků o velkých rozpětích, kterých s úspě­chem používá při rekonstrukcích střech továren za provozu; má však také kolektiv zkušených mistrů tesařů, kteří jsou schopni provést nejsložitější opravy a rekonstrukce starých památek (letohrádek hvězda, Betlémská kaple, zámek v Mikulově), i rekreační dřevěné stavby, kopie lidových staveb, myslivecké chaty atd. Kombinace těchto rukodělných tradic s moderní technikou využili tesaři Teska při četných stavbách československých výstavních pavilonů v mnohých cizích zemích.

Závod Chladící věže je jediným dodavatelem těchto důležitých objektů v Československu. V poslední době staví hyper­bolické věže 100 m vysoké pro elektrárnu v Počeradech. Dodává projekty a montáže chladících věží do všech kontinentů (18 zemí) s výjimkou Austrálie. Vyvinul typovou řadu přenosných lehkých chladících jednotek s průtokem 5-100 m3 vody za hodinu, které vyrábí a dodává v Československu a za hranice.

Výzkumné a vývojové pracoviště Armabetonu je jedním z nejlépe technicky vybavených podnikových útvarů toho druhu.

Díky tomu zaujal Armabeton čelné a často pionýrské postavení např. v aplikaci prefabrikovaných konstrukcí a jejich typi­zaci, v používání hotového bednění s ocelovou nosnou konstrukcí, v konstrukci staveništních baráků včetně různých typů stěnových lehkých panelů, v aplikaci nových hmot (azbestocementu a plastických hmot) na chladicí systémy a pláště chla­dících věží, v konstrukci ventilátorových věží, v aplikaci plastických hmot na isolační povlaky (sklolamináty) a lité podlahy i tmely.

Spokojení zaměstnanci jsou nejlepší zárukou dobré práce celého podniku. I když Armabeton v tomto směru nezahálel, přece jen hlavní práce v péči o zaměstnance jej teprve čeká. Jistých pokroků bylo dosaženo ve zvýšení standardu staveništ­ních ubytoven, jídelen a kuchyní i kulturních místností; podnik začal zavádět účelně tvarované ruční nářadí. Připravuje se však zejména systematické zlepšování ubytování pracovníků: má se svým vybavením co nejvíce blížit zařízení bytu a má být soustředěno v centrech společenského života, v trvalých internátech nebo v obytných domech. Mnoho pozornosti se sou­středí také na systematické zvyšování odborné kvalifikace pracovníků.

Budoucí vývoj Armabetonu souvisí těsně s vývojem a změnami v československém průmyslu. Ve stavbách elektráren se bude zvětšovat podíl ocelových konstrukcí a výkon turbogenerátorů, podnik se hodlá zúčastnit výstavby jaderných elektrá­ren. V chladicích věžích s umělým tahem se bude zvětšovat průměr ventilátorů a výkon jednotek. Bude vzrůstat podíl roz­sáhlých rekonstrukcí průmyslových závodů. Armabeton bude stavět víc veřejných budov, škol, sportovních objektů, nemoc­nic. Ve výstavbě, hlavně ve stěnových pláštích a dokončovacích pracích, se objeví víc hotových výrobků chemického a hutního průmyslu.

Ve vnitřní organizaci dojde, k vybudování výrobní základny pro závody Tesko a Chladící věže, a k dokončení výstavby

strojních dílen. Bude zlepšeno vybavení a organizace v existujících výrobnách prefabrikátů (Prunéřov), ohýbané výztuže (Kralupy) i plynobetonových prvků (Kaznějov).

Pro řízení výroby, plánování, evidenci a statické výpočty bude podnik používat výpočetního střediska, kde se již nyní instalují příslušné stroje (mezi nimi i švédský počítací stroj). Zavedení těchto metod bude znamenat i zpevnění a zlepšení organizace celého podniku.

 

Tolik ze sborníku, který v roce 1967 vydal pod názvem následující kolektiv autorů.

 

55 let ARMABETONU

 

 

Vydal n. p. Armabeton Praha k 55. výročí svého za/ožení.

Zpracoval autorský kolektiv pracovníků s použitím materiálů podnikového archivu i některých soukromých archivů ve složení H. Aleš, M. Houšková, dr. J. Chvojka, ing. P. Maxa, V. Najdrovský, ing. J. Salák, ing. V. Šolín. - Návrh obálky a grafická úprava V. Hlavín. - Vytiskla Polygrafia, n. p. Praha.